قیمت خودرو ،فراز و فرود

قیمت خودرو ،فراز و فرود

قیمت خودرو ،فراز و فرود

علیرغم افزایش شدید قیمت خودرو در ماه های اخیر، نوسان قیمت کاهش پیدا کرده است ضمن اینکه برخی خودروسازان قیمت خودروهای خود را کاهش داده اند.

 در این میان هستند خودروسازانی که همچنان تمایل دارند خودروی تولیدی خود را با قیمت بالاتری به فروش برسانند. توجیه این خودروسازان برای افزایش قیمت خودرو، افزایش قیمت ارز است. این در حالی که آنان از ارز دولتی استفاده کرده اند.

اخیرا وزیر صنعت از تصویب مصوبه ای برای فروش خودرو بر اساس حاشیه بازار خبر داد. بر طبق این مصوبه قیمت قطعی فروش خودرو با قیمت واگذاری آن باید یکسان باشد و همه خودروسازان موظفند آن را رعایت کنند.

 یکی از چشم اندازهای این مصوبه کاهش قیمت خودرو است. همچنین بر طبق این مصوبه دو خودروساز بزرگ کشور تنها قادرند ۳۰ درصد ظرفیت تولیدشان را پیش فروش کنند. این در حالی است که در ماه های اخیر همواره خودروسازان در عمل به تعهدات خود دچار مشکل می شدند و علت این امر را دشواری ورود قطعات به داخل کشور عنوان می کردند.

بازار خودرو در کشورمان ظرفیت عظیمی دارد که طبق برآوردها رقمی معادل ۷۰ هزار میلیارد تومان است. با آنکه تولید خودرو در کشور به شدت کاهش پیدا کرده بود اما به تدریج از شیب کاهش تولید کاسته شد و هم اکنون شاهد افزایش تولید هستیم. اتفاق دیگری که سبب تغییر و تحولات قیمت خودرو در ماه های اخیر شد توقف واردات بود که سبب افزایش قیمت خودروهای وارداتی شد.

به نظر می رسد با ترخیص ۱۳ هزار خودرویی که در انبارها دپو شده است و کاهش نرخ ارز در ماه های آینده، قیمت خودرو تعدیل شود. با این وجود به دلیل تحریم های شدید و بد عهدی اروپایی ها هنوز آینده شفافی در حوزه قیمت خودرو وجود ندارد. به هر حال به نظر می رسد بازار خودرو پس از ثبات نسبی قیمت ها کمی از حالت رکود خارج شود و روند ترخیص و واگذاری خودروها به مردم با سرعت بیشتری دنبال شود.

مشاهدات میدانی حاکی از آن است که ایران خودرو اخیرا قیمت های جدید خود را طی اعلامیه ای اعلام و آن را در اختیار نمایندگی های فروش قرار داده است.

بر این اساس قیمت دنا پلاس ۷۶ میلیون تومان، قیمت پژو ۲۰۷ آی دنده دستی ۷۰ میلیون تومان، قیمت پژو پارس LX اتوماتیک ۷۶ میلیون و هفتصد هزارتومان و قیمت هایما اس ۵ توربو دنده اتوماتیک ۱۳۸ میلیون تومان برآورد شده است.

این در حالی است که در چند ماه گذشته، نمایشگاه ها، قیمت های متفاوت و عجیب و غریبی را اعلام می کردند. با توجه به اعلام قیمت خودرو در ماه های اخیر به نظر می رسد شاهد کاهش قیمت در بازار آزاد نیز باشیم.

دیدگاه خود را بیان کنید


ثبت نام در خبرنامهکارمیده